(23. cezročná nedeľa, 8. septembra 2019) – Aké je posolstvo dnešného Božieho slova pre náš život? – Pozvanie k múdrosti a múdremu životu. – už v prvom čítaní: “Kto by vyskúmal, čo je na nebi? Kto by poznal tvoju vôľu, keby si mu ty nedal múdrosť a nezoslal z výšin svojho ducha svätého?“

O potrebe múdrosti sme počuli hovoriť aj pána Ježiša v dnešnom evanjeliu. Pán Ježiš nás pozýva k prijatiu múdrosti, ktorá je zároveň darom Ducha Svätého.

O akú múdrosť tu však ide? Veľa nám napovie Jakubov list: „Kto je medzi vami múdry a rozumný? Nech dobrým životom ukáže svoje skutky v múdrej skromnosti. Ale ak máte v srdci trpkú žiarlivosť a sváry, potom sa nevychvaľujte a neluhajte proti pravde. To nie je múdrosť, ktorá zostupuje zhora, ale pozemská, telesná, diabolská. Lebo kde je žiarlivosť a sváry, tam je nepokoj a každé možné zlo. Múdrosť, ktorá je zhora, je predovšetkým cudná, potom upokojujúca, skromná zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky“ (Jk 3, 13 – 17). Múdrosť je podľa celého svedectva Svätého písma darom Ducha Svätého a je daná predovšetkým k posväteniu človeka. Je to Božia, duchovná múdrosť, ktorá je stavaná do protikladu s obmedzenou prirodzenou múdrosťou. Božia múdrosť je iná než múdrosť tohto sveta: „Moja reč a moje ohlasovanie nespočíva v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci, aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti“ (1 Kor 2, 5 – 7). Ide o tajomnú Božiu múdrosť, ktorú Boh skrýva pred múdrymi a obozretnými a zjavuje ju maličkým. Ide teda o múdrosť, ktorá nás robí schopnými preniknúť do podstaty vecí, do tajomstva a zmyslu života, je umením správneho rozlišovania a rozhodovania. Nejde tu o vzdelanie ani o teologické vzdelanie, aj keď úprimné ľudské úsilie o získanie vedomostí určite napomáha rozvoju múdrosti ako daru Ducha Svätého v nás.

Stránky: 1 2