Myslím si, že velmi výstižně o takovém strachu mluví i jeden z nejnovějších hollywoodských filmů Surrogates (Náhradníci). Jeho děj se odehrává v budoucnosti, v době dokonalých robotů, kdy si lidé mohou koupit robota jako svého dvojníka, náhradníka, a jeho prostřednictvím prožívat život, přičemž reálně žijí zavření v tmavé místnosti. Na hlavních hrdinech, manželské dvojici, jsou velmi výstižně vyjádřeny různé formy úzkosti. Muž se bojí lidí a možných fyzických zranění, žena se bojí, že nebude přijata a milována, a tak svůj vztah k muži přežívá jen přes robota, kterému dala vzezření krásné nestárnoucí ženy.

     Pokud jde o naši spokojenost, kvalitu našeho života, strach a úzkost jsou našimi nejnebezpečnějšími nepřáteli. Otázkou však je, proč pociťujeme úzkost? Odkud pochází, kde pramení? Kde má svůj skutečný původ? Odpověď nám zjevuje Bůh na prvních stránkách Bible. Přestože Bůh stvořil dokonalý ráj a v něm dokonalé první lidi, kteří neznali strach ani úzkost, vidíme, že když se odklonili od Boha, od jeho příkazu, mají najednou strach: „Bál jsem se… a proto jsem se skryl“ (Gn 3 , 10), odpovídá Adam Bohu, který ho s Evou hledá. Pokud se „osamostatníme“, vezmeme-li svůj život jen do vlastních rukou a uvěříme pokoušení ďábla, který nám našeptává, že budeme jako Bůh, pak nám hrozí, že pocítíme skutečnou existenciální osamocenost v její plné pravdě, jakož i její ovoce, kterým je strach a úzkost, protože ve skutečnosti pouze Bůh a jeho láska nás skutečně drží při životě – On je vlastně naším životem.

Co můžeme dělat, abychom se osvobodili od strachu a úzkosti a mohli v životě zakusit skutečnou radost, nadšení, sílu lásky, klidu, opravdové moudrosti a kreativity v nás? Odpověď je jednoduchá a známe ji všichni – je třeba otevřít se Bohu, důvěřovat mu, žít podle jeho přikázání a On nás ochrání od všeho, co by nám mohlo uškodit. V Bibli opakovaně čteme povzbudivé neboj se, často to opakoval i papež Jan Pavel II. Tato slova najdeme při Zvěstování – „Neboj se Maria, našla jsi milost u Boha“ (Lk 1, 30), při narození, kdy Anděl pastýřům říká „Nebojte se, neboť dnes se vám v Davidově městě narodil Spasitel Kristus Pán“ (Lk 2 , 11), jakož i při vzkříšení, když Ježíš říká apoštolům „To jsem já, nebojte se!“ (Mk 6, 50).

     Co můžeme dělat, aby se Boží slovo v nás stalo tělem, tedy skutečností? Když se rozhodneme číst, poznávat a zachovávat Boží slovo, druhým pilířem, na kterém můžeme účinně stavět svůj dům štěstí a klidu (s dobrými základy, které nepodmyje žádná voda ani strach), je modlitba díků. Psychologové říkají, že se strachem úzce souvisí deprese, a jedním z nejúčinnějších léků proti ní je právě pěstování pocitu vděčnosti. Je zajímavé, že modlitbu vděčnosti jako prožívání, zakousování Boží lásky a péče zdůrazňuje také sv. Ignác jako velký učitel duchovního života.

     Dnes, na začátku nového občanského roku s důvěrou svěřme naše životy do Božích rukou a do rukou naší Nebeské matky, kterou právě dnes slavíme jako Bohorodičku. Modleme se, ať se k její promluvě letos staneme moudrými budovateli, božími spolupracovníky a odvážnými svědky Kristovy síly, moudrosti a lásky, radosti a pokoje ve světě, do kterého nás Pán každého jednotlivě zcela zvlášť posílá.

Stránky: 1 2