citovy_a_nab_vyvin_ls-500x500S histriónskymi povahovými črtami osobnosti sa dnes možno často stretnúť všeobecne v živote mladých ľudí, ako o tom hovorí aj dokument Kongregácie pre katolícku výchovu s názvom Nové povolania pre novú Európu, ktorý poukazuje na dve základné charakteristiky mladých ľudí v dnešnej Európe, ktorými sú „subjektivizmus a túžba po slobode“.[1] Na základe týchto tendencií mladí ľudia často vidia svoju budúcnosť len v termínoch osobných záujmov a vlastnej sebarealizácie, pričom najdôležitejšou pohnútkou pri voľbe povolania sa stáva momentálne citové uspokojenie.

Tým sa však život mladých značne redukuje, pretože implicitne sa z takto robenej voľby vytrácajú trvalejšie a objektívnejšie životné hodnoty, a tým aj ochota k zápasu pri dosahovaní náročnejších cieľov, ochota k vynaloženiu úsilia, energie aj za cenu obety a zriekania sa. Takýto životný štýl, príliš zameraný na bezprostredné citové prežívanie, vedie k povrchnosti a – ako hovorí cirkevný dokument – k antropologickému modelu života „človeka bez povolania.“[2] To sa samozrejme negatívne odráža aj na súčasnej kríze povolania či už k zasvätenému životu alebo k prijatiu manželských a rodinných záväzkov. (Pokračovanie zajtra….)

(Úryvok z knihy: Citový a náboženský vývin v prvých piatich rokoch života).

[1] PONTIFICIA OPERA PER LE VOCAZIONI ECCLESIASTICHE: Nuove vocazioni per una nuova Europa (Nové povolania pre novú Európu), čl. 11.

[2] PONTIFICIA OPERA PER LE VOCAZIONI ECCLESIASTICHE: Nuove vocazioni per una nuova Europa (Nové povolania pre novú Európu), čl. 11.