Projekt Umenie Ducha – Návrat súčasného umenia do chrámu, v predsieni jezuitského kostola v Piešťanoch, od 9. júna 2018, (na sviatok Nepoškvrneného Srdca Panny Márie), pokračuje dielom Kláry Bočkayovej: Madona Morská, 2001.

Viac info: 5_Klára Bočkayová


                                                                      „Pán ich naplnil zmyslom pre umenie.“ (Ex 35,35)

Projekt pod názvom UMENIE DUCHA – Návrat súčasného umenia do chrámu, v jezuitskej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v Piešťanoch vytvára kontinuálne od roku 2011 priestor pre komunikáciu kresťanstva a výtvarného umenia. Prezentuje diela súčasného umenia, ktoré odzrkadľujú kresťanské posolstvo. Formou „výstav jedného obrazu“ ich navracia do chrámu, kde kvalitné súčasné umenie často chýba. Diela, ktoré sú pravidelne, každý mesiac prezentované v medzipriestore pred vstupom do chrámu, vytvorili súčasní, na profesionálnej scéne renomovaní umelci nezávisle od objednávok, ako súčasť svojej voľnej tvorby. Odzrkadľujú výtvarný názor umelca, ako aj jeho osobné a osobité duchovné svedectvo.[1]

Umenie v Piešťanoch
           Miesto pred vstupom do chrámu nie je iba jeho predsieňou. Religionista Mircea Eliade ho považuje za hranicu, kde sa uskutočňuje prechod zo sveta profánneho do sveta posvätného. A práve vystavené diela ponúkajú možnosť preniknúť do hĺbky posolstiev, ktoré nám umelci prinášajú novým a niekedy aj netradičným spôsobom. Ich cieľom nie je iba ilustrácia zobrazovaných tém v ich tradičných ikonografických schémach, ako tomu bolo v minulosti, kedy umenie plnilo didaktickú úlohu „Biblie chudobných“ (Biblia Pauperum), ale ich pretlmočenie do aktuálneho jazyka. Umelecké diela nám ponúkajú možnosť objaviť nové rozmery tvorivosti, ale aj zamyslieť sa nad posolstvami kresťanskej viery z nových uhlov pohľadu, či stíšiť sa pred vstupom do chrámu. Môžu nás osloviť svojím estetickým pôsobením, ale aj vyvolávať otázky a pozývať nás pod povrch, k podstate zobrazovaného. To však od nás vyžaduje istú spoluprácu a otvorenosť hľadania, niekedy aj za cenu vyrušenia zo zaužívaných schém vnímania, na ktoré sme zvyknutí. Nie vždy totiž umenie pracuje s estetickými hodnotami, škála jeho prístupov je oveľa pestrejšia, tak, ako svet, ktorý umenie odzrkadľuje. Kresťanská téma či námet sama o sebe ešte nezaručuje, že ide o „kresťanské“, ani kvalitné umenie. Skutočné kresťanské umenie, bez ohľadu na jeho námet, by malo šíriť evanjeliové hodnoty a byť otvorené. Pozývať nás „poza“, k transcendencii videného, nasmerovať nás k hľadaniu zmyslu – Boha, ktorý je často skrytý „nad“ estetickými kritériami umenia.

Nie náhodou sa projekt Umenie Ducha realizuje v Piešťanoch, ktoré majú svoju kultúrnu tradíciu, nadväzujúcu na odkaz Ľudovíta Wintera, zakladateľa piešťanských kúpeľov, či jeho brata Imricha, zakladateľa Piešťanského múzea, ako aj na spojenie jezuitskej rehole s históriou mesta, (jezuiti tu pôsobia od roku 1939). Je oživením bohatej jezuitskej tradície, ktorú už v minulosti charakterizovala aktívna podpora kvalitného umenia a nadväzuje aj na kultúrnu históriu mesta: v rokoch 1932 – 37 v Piešťanoch žil Janko Alexy (1894 – 1970) a založil tu maliarsku kolóniu, narodil sa tu medzinárodne renomovaný výtvarník Július Koller (1939 – 2007), od roku 1967 sa tu konali medzinárodné podujatia Socha piešťanských parkov. Projekt Umenie Ducha chce prispievať k jeho ďalšiemu kultúrnemu rozvoju, ale aj k vytvoreniu priestoru pre komunikáciu a podporu kvalitného súčasného umenia na Slovensku, reflektujúceho kresťanské posolstvo.

[1] Projekt v roku 2011 inicioval P. Leopold Slaninka SJ, ako kurátorka na ňom participuje Mgr. Daniela Čarná, PhD. Viac pozri katalógy: Umenie Ducha. Návrat súčasného umenia do chrámu. Bratislava : Cathedra, 2015 alebo Umenie Ducha. Rok milosrdenstva. Bratislava : Cathedra, 2016, prístupné aj ako E-knihy.