psychologia_a_spiritualita-500x500Na čo myslíme, ak hovoríme o oslobodení uväznenej energie v nás? Čo to konkrétne znamená? Ako hovorí Cucci, pôjde tu o konverziu, „obrátenie sveta pocitov.[1] Ide o to, nájsť spôsob, ako možno svet pocitov, a osobitne pocit hnevu, integrovať osobným, jedinečným spôsobom do celistvosti vlastného života, čo značí, aj do jeho duchovnej dimenzie. Inými slovami, okrem rozpoznania vlastných pocitov, bude potrebné im dať správne smerovanie, a to je dať im hodnotový zmysel, (tu sa už priamo dotýkame sveta túžob, o ktorom sme hovorili v predošlej kapitole) možno tiež povedať, naučiť sa cítiť novým spôsobom, čo v spojitosti s duchovným životom znamená, stať sa jedno s Kristom, napodobňovať ho, nasledovať ho, nebude znamenať nič iné, ako úsilie cítiť tak ako cítil  Kristus. Podobne, ako hovorí Imoda, dôležitá v duchovnom živote je nielen „ortodoxia a ortoprax, ale aj ortopatia[2], čo značí, nielen správe veriť a správne konať, ale aj správne cítiť.

To, čo značí obrátenie sveta pocitov, konkrétnejšie vysvetľuje talianska psychologička a rehoľná sestra Anna Bissi:

„Hodnoty sú v stave dať pocitom zmysel: pozitívny zmysel, ak je energia emócie usmernená k dobru, negatívny zmysel, ak je usmernená k niečomu, čo nie je dobro. Z tohto hľadiska, žiadna emócia nie je sama v sebe negatívnou, pretože jej hodnota závisí od toho, k čomu je orientovaná. Žiarlivosť môže zničiť manželstvo, avšak môže tiež dať silu manželke k zápasu o prehĺbenie vzájomnej lásky. Túžba po pomste pohýna k zničeniu vinníka, ale tiež môže dať silu úsiliu o dosiahnutie dobra, ktoré človek považuje za dobré. Smútok môže zaťažiť náš každodenný život, ale tiež oživiť našu túžbu po milovanej osobe. Nestačí teda len vedieť, čo prežívame, je naopak nevyhnutné rozpoznať a uvedomiť si to, k čomu smerujeme, aké hodnoty sú pre nás dôležité. Dôležité je správne nasmerovať vlastné osobné prežívanie.[3]

Úsilie o konverziu emotívneho sveta, teda úsilie o správne cítenie a správne nasmerovanie citovej energie je azda jedným z najdôležitejších aspektov práce s vlastnými pocitmi. Popri tom však je dobre nezabudnúť aj na ďalšie aspekty zdravého emotívneho života a jeho vyjadrenia nedeštruktívnym spôsobom. (Úryvok z knihy: Psychológia a spiritualita. Základné psychologické aspekty duchovného života).

[1] Cucci G., Forza della debolezza, (Sila slabosti), s. 179.

[2] Porov. Imoda F., Sviluppo umano, psicologia e mistero, s. (Ľudský rozvoj, psychológia a tajomstvo), s. 176.

[3] Bissi A., Il battito della vita, conoscere a gestire le proprie emozioni, (Tlkot života, poznať a zvládať vlastné pocity), s. 264 – 265.