citovy_a_nab_vyvin_ls-500x500S takými javmi, ako sú povrchnosť, či túžba dosiahnuť bezprostredné citové uspokojenie, úzko súvisí aj súčasné využívanie internetu. Webové stránky bohaté na farby a zvuky, s očarujúcou grafickou úpravou, s možnosťou komunikovať s ľuďmi v ktorejkoľvek časti sveta v reálnom čase, poskytujú a rozvíjajú práve takýto druh citového uspokojenia. Vo svete internetu sa možno okamžite stať priateľmi a na stretnutie sa netreba obliekať do sviatočného. V skutočnosti však ide o únik z reality, ktorý je len dočasný. Po vypnutí počítača sa každodenné problémy objavujú znovu a začínajú byť zo dňa na deň neznesiteľnejšie. To ženie ľudí k tomu, aby sa do virtuálneho sveta ponárali častejšie a na dlhší čas, len aby utíšili a zmiernili bolestné pocity, ktoré sa ich zmocňujú po prebudení z tejto takpovediac „internetovej narkózy“. Z hľadiska psychopatológie za posledné roky

pribudla do zoznamu duševných chorôb nová diagnóza Internet Addiction Disorder, čo značí chorobná závislosť na internete. Podľa talianskeho psychiatra a psychoterapeuta Tonina Cantelmiho, k chorobnej závislosti na internete vedie skoro vždy nejaká či už zjavná, alebo skrytá forma túžby po úniku z reálneho sveta.[1]  Obeťami internetu sa často stávajú ľudia, ktorí sa cítia nespokojní, alebo trpia depresiou, majú rozličné zábrany pre nedostatok sebaúcty, sú bojazliví a neistí, majú problematický citový život, neuspokojivú prácu či spoločenské vzťahy.

Možno tiež povedať, že hoci súčasnú spoločnosť charakterizuje intenzívny rozvoj nových komunikačných technológií, zároveň a paradoxne je často preniknutá strachom z nadväzovania známostí a osobného stretávania sa s inými ľuďmi. Zdá sa, že internet tu ponúka akési, aspoň zdanlivé, východisko, hlavne v podobe tzv. chatovania. Výskum v tejto oblasti ukázal, že možno pozorovať isté rozdiely v tom, ako a na čo slúži internetový chat používateľom mužského a ženského pohlavia. Muži vo všeobecnosti túžia po moci, spoločenskej prestíži – chcú dominovať. Sú viac naklonení informačným zdrojom, obľubujú interaktívne hry agresívnej povahy a chatovacie priestory so sexuálnou, otvorene pornografickou náplňou. Pre ženy predstavuje chatovanie spôsob, ako nadviazať priateľstvá, ktoré by im poskytli určitú oporu, hľadajú romantické dobrodružstvá, alebo sa sťažujú na manželov. Navyše prežívajú s úľavou fakt, že nijaká osoba, s ktorou sa dostali do kontaktu prostredníctvom internetu, nemôže vidieť, aký je ich fyzický vzhľad.[2] Ocitáme sa teda uprostred akejsi digitálnej revolúcie, ktorá už modifikovala register našich mentálnych, zmyslových a citových možností a prispieva k formovaniu novej kultúry, ako aj k odlišným spôsobom prežívania vzťahu k sebe samým, k iným a k svetu. Paradoxom internetu a jeho rozličných používateľských foriem však zostáva fakt, že hoci ide o užitočný spoločenský komunikačný prostriedok, môže zároveň obmedziť spoločenskú angažovanosť a psychické zdravie svojich používateľov. (Pokračovanie zajtra….)

(Úryvok z knihy: Citový a náboženský vývin v prvých piatich rokoch života).

[1] Porov. CANTELMI, T.: GRIFO, L. G.: La mente virtuále (Virtuálna myseľ), s. 53.

[2] Porov. CANTELMI, T.: GRIFO, L. G.: La mente virtuále (Virtuálna myseľ), s. 8.